UEFA Women's Champions League, Round 1 starts on August 18

UEFA Women’s Champions League, Round 1 starts on August 18

Share it

The draw for Round 1 of the UEFA Women’s Champions League was carried out on 24 June in Nyon (Switzerland) and thus defined the first duels of the 2022/23 season, with Paris FC now knowing the identity of their opponents on the way to the group stage.

Round 1 is one of two rounds before the 16-team group stage, which begins in October. It is divided into two paths: the champion path and the league path. In both ways, Round 1 consists of two dry match stages: semi-finals (August 18) and finals/third place matches (August 21).

The winners of each final (eleven in the champion path, four in the league path) qualify for Round 2 in which 24 teams will fight to clinch one of the twelve remaining places in the group stage which already feature defending champions Lyon, Barcelona, ​​Chelsea and Wolfsburg.

Access list and calendar for 2022/23
times and dates

The host of the mini-tournaments will be confirmed among the clubs in each group.

Way of champions

Group 1
Shelbourne (IRL) – Pomurje Beltinci (SVN)
Value (ISL) – Hayasa (ARM)

Group 2
PAOK (GRE) – Swansea City (WAL)
Ferencvaros (HUN) – Rangers (SCO)

Group 3
BIIK-Shymkent (KAZ) – Split (CRO)
Vorskla-Kharkiv-2 (UKR) – Lanchkhuti (GEO)

Group 4
Zurich (SUI) – KÍ Klaksvik (FRO)
Apollon LFC (CYP) – SFK Riga (LVA)

Group 5
Anderlecht (BEL) – UKS SMS Łódź (POL)
Gintra (LTU) – KuPS Kuopio (FIN)

Group 6
Juventus (ITA) – Racing FC Union Luxembourg (LUX)
Flora Tallinn (EST) – Qiryat Gat (ISR)

Group 7
Universitatea Olimpia Cluj (ROU) – Glentoran (NIR)
SFK 2000 Sarajevo (BIH) – Birkirkara (MLT)

Group 8
Twente (NED) – Agarista CSF Anenii Noi 2020 (MDA)
SL Benfica (POR) – Hajvalia (KOS)

Group 9
Dinamo-BSUPC (BLR) – Lokomotiv Stara Zagora (BUL)
St. Polten (AUT) – Ljuboten (MKD)

Group 10
Breznica Pljevlja (MNE) – Spartak Myjava (SVK)
Qualified in the final: Vllaznia (ALB)

Group 11
Brann (NOR) – ALG Sport (TUR)
Qualified in the final: Spartak Subotica (SRB)

league way

Group 1
Paris FC (FRA) – Servette FCCF (SUI)
Glasgow City (SCO) – Roma (ITA)

Group 2
FC Minsk (BLR) – Slovacko (CZE)
Breidablik (ISL) – Rosenborg (NOR)

Group 3
Ajax (NED) – Kristianstad (SWE)
Fortuna Hjorring (DEN) – Eintracht Frankfurt (GER)

Group 4
Real Madrid (ESP) – Sturm Graz (AUT)
Manchester City (ENG) – Tomiris-Turan (KAZ)

  • KÍ Klaksvík and Sarajevo participating for the 20th time (including competitions before 2009), a record. Sarajevo will set a new record of 20 consecutive appearances after Brøndby is absent for the first time since his debut in the 2003/04 edition.
  • Eintracht Frankfurt have won four titles under their former name: FFC Frankfurt. Fortuna Hjørring was a finalist in 2002/03.
  • Juventus and Real Madrid reached the quarter-finals last season.
  • Benfica, Breidablik and Servette aim to play the group stage again.
  • Madrid eliminated Manchester City last year in Round 2 to reach the group stage. Similarly, Servette had defeated Glasgow City.
  • Debuting: Brann, KuPS, Ljuboten, Lokomotiv Stara Zagora, Rangers, Real Sociedad, Roma, Spartak Myjava, Tomiris-Turan, UKS SMS Łódź.
  • Paris FC, formerly Juvisy, reached the semi-finals of the 2012/13 edition, Manchester City entered the last four twice.

Round 1 (mini-tournaments in the same city)
Semi-finals: August 18
Finals/Third Place Matches: August 21

Round 2 Draw
1er September (1 p.m.), Nyon

Round 2
Departure: September 20/21
Return: September 28/29

Group stage draw
October 3 (1 p.m.), Nyon

Group stage
Day 1: October 19/20
Day 2: October 26/27
Day 3: 23/24 November
Day 4: December 7/8
Day 5: 15/16 December
Day 6: 21/22 December

Quarter and semi-final draw
January 20 (1 p.m.), Nyon

Quarter-finals
Departure: March 21/22
Return: March 29/30

Semi-finals
Departure: April 22/23
Return: April 29/30

Final (PSV Stadion, Eindhoven)
June 3 or 4, to be confirmed

Way of champions

  • The teams entering at this stage are the champions of the associations ranked eighth and above.
  • They were divided into four-team or three-team mini-tournaments.
  • The winners of the finals will qualify for Round 2, for which teams are automatically qualified. Seven group stage tickets will be up for grabs in Round 2.

league way

  • Sixteen teams will enter the competition at this stage: the second from the associations ranked seventh to sixteenth and the third from the associations ranked first to sixth.
  • They were divided into four mini-tournaments of four teams each.
  • The winners of the four finals will qualify for Round 2, for which six teams are automatically qualified. Five group stage tickets will be up for grabs in Round 2.
  • The seeds for Round 1 have been determined according to the club coefficient rankings established at the start of the season.
  • In the champion path, teams were split into two hats: seeded and unseeded.
  • Teams were drawn to make up two semi-finals within each group of four teams, with the teams in Pot 1 being designated as the home teams of semi-finals 1 and 2 respectively.
  • For the groups of three teams, the team with the best coefficient was automatically qualified for the final and designated as the home team for this confrontation; the other two teams are playing a dry match.
  • In the league lane, the 16 teams were split into two eight-team pots.
  • Teams were drawn to form two semi-finals in each of the four-team groups, with the teams in Pot 1 being designated as the home teams of semi-finals 1 and 2 respectively.
  • Based on the decisions of the UEFA Executive Committee valid at the time of the draw, clubs from the following association pairs cannot be drawn into the same group: Kosovo/Bosnia and Herzegovina, Kosovo/Serbia, and Ukraine/Belarus.

Way of champions

Hat 1 (seeded)
1 Juventus (ITA) 30,900
2 BIIK-Shymkent (KAZ) 30,600
3 St. Polten (AUT) 25.700
4 Zurich (SUI) 22,500
5 Gintra (LTU) 18,600
6 Spartak Subotica (SRB) 16,800
7 Vllaznia (ALB) 14,400
8 Twente (NED) 13,900
9 Benfica (POR) 13,600
10 Apollo LFC (CYP) 13,000
11 Anderlecht (BEL) 12,400
12 SFK 2000 Sarajevo (BIH) 11,400
13 Universitatea Olimpia Cluj (ROU) 10,800
14 Vorskla-Kharkiv-2 (UKR) 10,200
15 Value (ISL) 8.350
16 Ferencvaros (HUN) 8.300
17 PAOK (GRE) 7.600
18 Pomurje Beltinci (SVN) 7,400
19 Breznica Pljevlja (MNE) 6,000
20 Dinamo-BSUPC (BLR) 5,400
21 Flora Tallinn (EAST) 4,600
22 Brann (NOR) 4.500

Hat 2 (non-seeded)
23 Rangers (SCO) 4,400
24 Lanchkhuti (GEO) 3,800
25 Split (CRO) 3,700
26 Racing FC Union Luxembourg (LUX) 3,600
27 KÍ Klaksvík (FRO) 3,600
28 Shelbourne (IRL) 3,500
29 Birkirkara (MLT) 3,000
30 Swansea City (WAL) 2,900
31 Qiryat Gat (ISR) 2,800
32 ALG Sports (TUR) 2,600
33 SFK Riga (LVA) 2,400
34 Agarista CSF Anenii Noi 2020 (MDA) 2,400
35 Glentoran (NIR) 2,200
36 UKS SMS Łódź (POL) 2,200
37 KuPS Kuopio (FIN) 1,900
38 Hayasa (ARM) 1,400
39 Lokomotiv Stara Zagora (BUL) 1,200
40 Hajvalia (KOS) 1.100
41 Spartak Myjava (SVK) 1.100
42 Ljuboten (MKD) 0.400

League Way

Hat 1 (seeded)
1 Manchester City (ENG) 63.200
2 Glasgow City (SCO) 33,400
3 Fortuna Hjorring (DEN) 28,550
4 Real Madrid (ESP) 26.233
5 FC Minsk (BLR) 23,400
6 Ajax (NED) 20,900
7 Breidablik (ISL) 17.850
8 Paris FC (FRA) 17.666

Hat 2 (non-seeded)
9 Eintracht Frankfurt (GER) 15.133
10 Servette FCCF (SUI) 10,500
11 Kristianstad (SWE) 8.833
12 Slovakia (CZE) 7.766
13 Sturm Graz (AUT) 6.700
14 Rosenborg (NOR) 6,500
15 Roma (ITA) 5,900
16 Tomiris-Turan (KAZ) 4,600

#UEFA #Womens #Champions #League #starts #August


Share it